A nemzetközi hitelminősítő szakelemzői közölték: felülvizsgált prognózisuk alapján a globális növekedési ütem az idei évre várt 2,3 százalék után jövőre 2,9 százalék, 2015-ben 3,2 százalék lesz.
A Fitch szerint a legutóbbi aktivitási folyamatok alátámasztják a cég alapeseti várakozását, amely a világgazdaság fokozatosan erősödő teljesítményét valószínűsíti, ám erre az előrejelzésre kockázatot jelent egyebek mellett az amerikai szövetségi tartalékbank (Federal Reserve) által folytatott mennyiségi enyhítési program várható leépítése, a felzárkózó térséget fenyegető növekedési stresszek, valamint az euróövezeti defláció veszélye.
Az euróövezeti defláció komoly kockázatára más nagy londoni házak is felhívták a figyelmet.
Az egyik vezető citybeli gazdaságelemző ház, a Capital Economics közgazdászainak ugyancsak pénteken ismertetett helyzetértékelése szerint az euróövezetben jelenleg érvényesülő inflációs dinamikák alapján jövőre a teljes kosárra számolt infláció és a maginfláció is jó eséllyel lefelé tartó pályán marad a valutaunióban, még abban az esetben is, ha a gazdasági növekedés lendülete valamelyest erősödik. A ház szerint ez valószínűleg magával húzza lefelé az inflációs várakozásokat is.
Az európeriféria gazdaságaiban mindezek alapján akkor is tartós árcsökkenéssel kell számolni, ha az euróövezet egészében sikerülne elkerülni a deflációt - jósolták a Capital Economics londoni elemzői.
A ház szerint ez nemcsak a valutauniós periféria gazdaságainak adósságdinamikáját rontja tovább, de azzal a veszéllyel is jár, hogy ismét fellángol a szélesebb értelemben vett euróövezet adósságválsága.
A Fitch Ratings a világgazdaság következő kétévi kilátásairól összeállított pénteki előrejelzésében kiemelte azt a véleményét, hogy az erősödő globális növekedésen belül a felzárkózó térség teljesítménye csak mérsékelten javul, elsősorban a várhatóan feszesebbé váló globális finanszírozási kondíciók, a csökkenő nyersanyagárak és egyedi szerkezeti gyengeségek miatt.
A hitelminősítő prognózisa szerint a globális felzárkózó régió gazdaságai az idén átlagosan 4,6 százalékkal, jövőre 4,8 százalékkal, 2015-ben 5 százalékkal növekedhetnek. Jóllehet ezek az ütemek is még "kényelmesen" meghaladják a legnagyobb fejlett ipari gazdaságok várható növekedési rátáit, a két csoport növekedési különbsége azonban a 2014-2015-ös időszakban a legszűkebb lesz 2002 óta - jósolják a Fitch londoni szakelemzői.
A világgazdaság növekedési lendületét más nagy londoni házak szerint is jórészt a legfejlettebb ipari gazdaságok teljesítménye erősíti a következő években.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ egyik legnagyobb gazdaságelemző intézete - decemberre szóló globális előrejelzésében közölte, hogy előzetes számításai szerint a világgazdaság jövőre - vásárlóerő-paritáson számolva - 3,5 százalékkal növekszik az idei évre várt 2,9 százalékos átlagos globális GDP-bővülés után.
Az EIU szerint a gyorsulás fő hajtóereje az lesz, hogy 2014-ben - 2010 óta először - az Egyesült Államok, az euróövezet és Japán gazdasága egyaránt növekedni fog. A ház hangsúlyozza, hogy e három erőcentrum együttes nominális GDP-értéke az idén eléri a 35 ezer milliárd dollárt, ami a világgazdaság teljes bruttó kibocsátási értékének csaknem a fele.